UWAGA!

 

 Obecny czas realizacji zamówień 

 to ok. 5 dni roboczych.

 Obecnie składane zamówienia

będą realizowane przed długim weekendem. 

 

 

Rozplenice

Rozplenice sadzonki - trawy ozdobne do ogrodu

 

Rozplenice - opis i wymagania

Rozplenice, podobnie jak miskanty chińskie, naturalnie występują w regionie południowo-wschodniej Azji, jednak z powodzeniem od lat są uprawiane w naszym regionie klimatycznym. Ogromna ilość długich liści powoduje przewieszanie się ich do kępy aż do ziemi, przez co mają “fontannowy” pokrój. Kwitnienie, zależnie od odmiany, może zacząć się już w czerwcu, jak w przypadku rozplenicy wschodniej Karley Rose, jednak większość rozplenic zaczyna kwitnąć w sierpniu utrzymując swoje kłosy aż do zimy, które świetnie wyglądają podczas pierwszych przymrozków. 

 

Podobnie jak inne trawy ozdobne, rozplenice są świetnym rozwiązaniem do ogrodów - są stosunkowo mało wymagające, nie łapią chorób, przez co można je posadzić i tylko czekać na pierwsze kwiatostany. Preferują stanowiska w pełni słoneczne, o glebie przeciętnej, ale im żyźniejsza tym wzrost jest szybszy. Pod względem podlewania rozplenice japońskie wymagają przeciętnej wilgotności jednak przy dłuższym okresie braku opadów, warto je podlać. Pod względem mrozoodporności nie ma większych problemów w centralnej i zachodniej Polsce - przy mocniejszych zimach, w szczególności na wschodzie, warto ją dodatkowo zabezpieczyć np. większą ilością ściółki lub gałąza

 

Odmiany i zastosowanie - rozplenice

Rozplenice nadają się praktycznie do każdego rodzaju ogrodu - w klimacie wiejskim bardzo fajnie odnajduje się odmiana Karley Rose, jednak w nowoczesnych również świetnie będzie wyglądać. Wybór w innych odmianach rozplenic jak Little Bunny  Hameln, Moudry czy Herbstzauber to przede wszystkim kwestia wysokości i barwy kłosów. Little Bunny dorasta do ok. 40-50 cm, Hameln ok. 60-70 cm, Moudry ok. 80 cm (ciemno-czerwone kwiatostany), a Herbstzauber nawet do 120 cm z kwiatostanem. Rozpelnice można sadzić pojedynczo, w grupach czy szpalerach, w zależności od ogrodu, a także świetnie będą sobie radziły w donicach na balkonach czy tarasach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium