UWAGA!

 

 Obecny czas realizacji zamówień 

 to 7-10 dni roboczych 

 

 

Piwonie

Piwonia 'Barbara' Piwonia 'Barbara'
Cena:

49,99 zł

zobacz więcej
  • nowość
Piwonia 'Rubra Plena' Piwonia 'Rubra Plena'
Cena:

54,99 zł

zobacz więcej
Piwonia 'Kelway's Glorious' Piwonia 'Kelway's Glorious'
Cena:

49,99 zł

zobacz więcej
  • nowość
Piwonia 'Shirley Temple' Piwonia 'Shirley Temple'
Cena:

49,99 zł

zobacz więcej
  • nowość
Piwonia 'Red Charm' Piwonia 'Red Charm'
Cena:

84,99 zł

zobacz więcej
Piwonia Sarah Bernhardt Piwonia Sarah Bernhardt
Cena:

45,99 zł

zobacz więcej
Piwonia Festiva Maxima Piwonia Festiva Maxima
Cena:

49,99 zł

zobacz więcej
Piwonia 'Ursynów' Piwonia 'Ursynów'
Cena:

45,99 zł

zobacz więcej
Piwonia White Wings Piwonia White Wings
Cena:

29,99 zł

zobacz więcej

Piwonie opis

 

Piwonie (peonie) to piękna i efektowna bylina, która może być kojarzona z babcinymi ogródkami. Nic dziwnego - piwonie znane są w  Europie i Azji od setek lat upiększając ogrody swoimi wielkimi i pachnącymi kwiatami. Każdy kto choć raz zobaczył tę roślinę na pewno się nią zachwycił. Nie dość, że piękna to jeszcze bardzo wdzięczna bylina. Sadzonki piwonii w jednym miejscu mogą rosnąć spokojnie 20 lat, a nawet i więcej bez dodatkowego zabiegów, a dzięki swojej pełnej mrozoodporności nie trzeba się martwić o jej zabezpieczenie na zimę. W zależności od odmiany mogą zacząć kwitnąć już w maju jak, odmiana ‘Rubra Plena’, jednak ich głównym czasem ukazywania kwiatów jest czerwiec. Kwiaty wykorzystywane są na wszelki sposób - bukiety weselne, bukiety okazyjne czy dekoracyjne, a nawet same płatki, którymi można wyznaczyć piękne, romantyczne ścieżki na różnych uroczystościach. 

 

Sadzonki piwonii

 

Uprawa i wymagania piwonii

 

Piwonie to stosunkowo mało wymagające byliny, które mogą rosnąć nieprzerwanie w jednym miejscu 20-40 lat, jednak należy spełnić kilka warunków. Piwonie preferują stanowiska słoneczne i półcieniste - w cieniu będą słabiej kwitnąć lub nawet wcale. Pod względem podłoża jest tolerancyjna, jednak lubi gleby przede wszystkim żyzne i przepuszczalne - w miejscach gdzie stoi woda może dojść do gnicia korzeni. Piwonie dobrze znoszą okresowe susze jednak, aby cieszyć się ich pięknym kwitnieniem trzeba zapewnić im odpowiednią ilość wody, w szczególności na wiosnę i przed kwitnieniem. Po kwitnieniu piwonie nie potrzebują już dodatkowego podlewania. 

 

Piwonia 'Festiva Maxima' sadzonki

 

Piwonie - jaka ziemia?

 

Ziemię przed wsadzeniem piwonii należy odpowiednio przygotować, głównie aby ją odpowiednio zdrenować i użyźnić (piwonie lubią gleby próchnicze, żyzne z wieloma składnikami odżywczymi). W tym celu należy wykopać dołek na ok. 50, a ziemię zmieszać z kompostem lub gotową uniwersalną ziemią ogrodową o neutralnym pH dostępną w sklepach. Dla rozluźnienia ziemi (np. gliny) można użyć piasku lub keramzytu. Dla użyźnienia ziemi pod sadzonki piwonii można dodać obornik granulowany. Dodatkowo jeśli miejsce nasadzenia może być dość kwaśny warto dodać dolomit, mączkę bazaltową lub popiół z drzew liściastych. 

 

Nawożenie piwonii

 

Piwonie najlepiej nawozić na jesieni, w październiku lub listopadzie, aby już na wiosnę nie był to konieczny zabieg. Można użyć obornika granulowanego, mączki bazaltowej lub kompostu. W przypadku nawozów mineralnych najlepiej wybierać te uniwersalne - wtedy nawozimy piwonię w marcu wokół kępy - nigdy w sam środek! Może to popalić roślinę!Piwonie sadzonki

 

Jak i kiedy sadzić piwonie?

 

Sadzonki piwonii najlepiej sadzić co ok. 40-50 cm, ok. 4 sadzonki na 1 m2, a najlepszym terminem jest wiosna lub jesień, jednak ukorzenione piwonie w pojemnikach można sadzić również cały okres wegetacyjny (od wiosny do jesieni). Najważniejsze przy sadzeniu jest to, aby nie zrobić tego za głęboko. Sadzonki piwonii powinny być wsadzone równo, a nawet lepiej parę centymetrów ponad poziom ziemi, dzięki czemu będą na tyle płytko, aby bez problemu zakwitnąć. Ważnym elementem sadzenia piwonii jest przemyślane stanowisko - piwonie w jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat, dlatego nie lubią przesadzania. Najlepiej wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste, z lekką ziemią bez zastoju wody w każdym okresie roku. 

 

Jak pielęgnować piwonie?

 

Piwonie są stosunkowo mało wymagającymi bylinami, jeśli od początku będą miały odpowiednie stanowisko. Z pielęgnacyjnych obowiązków jest dbanie o żyzność gleby, nawadnianie i usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Nawożenie piwonii może być wiosenne jak i jesienne kompostem, obornikiem granulowanym lub uniwersalnymi nawozami wieloskładnikowymi o mniejszej zawartości azotu. Nawożenie najlepiej przeprowadzić w marcu/kwietniu lub wrześniu/październiku. Można zastosować cienką warstwę ściółki z kory lub zrębków, aby trzymała wilgoć jednak nie może być ona za gruba - piwonia może wtedy nie zakwitnąć. Choroby piwonii to m.in. szara pleśń, dlatego warto, aby miała ona przestrzeń wokół siebie lub miejsce było dość wietrzne - wtedy może to ją ochronić przed grzybami. Termin cięcia piwonii to głównie jesień - wtedy można usunąć stare, atrakcyjne pędy na wysokości ok. 5 cm. 

 

Kwitnienie piwonii

 

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

 

Głównym winowajcą słabego kwitnienia piwonii jest zbyt głębokie sadzenie sadzonki piwonii. Sadzonka powinna być przynajmniej na równo z ziemią, a najlepiej powyżej - wzruszona ziemia najpewniej osiądzie z czasem. Dobrym wyznacznikiem głębokości sadzenia piwonii są ich zeszłoroczne pędy - one muszą być ponad ziemią! Gdy widoczne są już oczka/pąki, one również muszą być nad powierzchnią ziemi, aby cieszyć się jej kwitnieniem. 

 

Z innym powodów nie kwitnienia piwonii jest brak słońca, brak wody, brak nawożenia lub nawożenie zbyt dużą ilością azotu (przez to piwonia idzie w liść, a nie w kwiaty), bardzo młoda sadzonka czy też kłącze. 

 

Sadzonki piwoniiPiwonie - zimowanie

 

Piwonie to w pełni mrozoodporne byliny, które nie potrzebują dodatkowej ochrony przed mrozem. Nawet młode sadzonki piwonii sadzone na jesieni w 100% sobie poradzą. Jeśli już ktoś nie jest do końca przekonany i będzie np. kopczykował nową sadzonkę, należy usunąć ziemię/korę już w marcu, aby doświetlić nowe pąki. 

 

Sadzonki piwonii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl