UWAGA!
Bardzo dziękujemy za sezon 2024!
Sprzedaż została zakończona -
zapraszamy ponownie na wiosnę :)
Obecnie kontakt możliwy jest
przez e-mail lub social media.
Liliowce ogrodowe
Liliowce to byliny znane już od bardzo dawna rośliny, z których aktualnie można wyróżnić ponad 20 gatunków, a odmian możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Przede wszystkim są niezawodne, łatwe w uprawie, długowieczne i w zależności od odmiany kwitną od czerwca do połowy sierpnia. Ilość barw i kombinacji jakie potrafią przybrać można wymieniać w setkach, praktycznie od białych po czarne, jednak brak jest niebieskich odmian. Budzą się wczesną wiosną jako jedne z pierwszych bylin i tworzą gęste kępy (liście przypominają trawy ozdobne), z której wychodzą pędy, aby po paru tygodniach zakwitnąć. Kwiaty liliowców żyją praktycznie tylko jeden dzień, ale potrafią ich wytworzyć stosunkowo dużo.
Jak uprawiać liliowce?
Liliowce są łatwymi w uprawie bylinami, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Przy braku słońca kwitną zazwyczaj słabo. Kępy liliowców są wieloletnie - mogą w rosnąć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności podziału. Lubią bardziej żyzne gleby, dlatego warto zasilać je kompostem lub nawozami mineralnymi (uniwersalnymi, wieloskładnikowymi) - najlepiej na początku wiosny i pod jej koniec. Na zimę część naziemna zamiera - najlepiej usunąć ją na wiosnę, gdyż stare liście same wychodzą z kępy.
Gdzie sadzić liliowce - wymagania
Liliowce są niewymagające jeśli chodzi o glebę - sadzonki mogą rosnąć na przeciętnych glebach, a nawet gliniastych lub piaszczystych (dobrze radzą sobie z suszą), jednak preferują bardziej żyzne stanowiska, gdyż wtedy kwitną najlepiej. Dodatkowo lubią wilgotne stanowiska, jednak gdy takowego brak, zadowolą się wyściółkowaną rabatą (kora, zrębki) i dodatkowym, sporadycznym podlewaniem. Sadzonki liliowców można sadzić w ogrodach naturalistycznych czy wiejskich, jednak w nowoczesnych ogrodach z trawami ozdobnymi również będą bardzo dobrze się prezentować. Najlepiej wyglądają w dużej, jednolitej masie na rabatach lub wzdłuż ścieżek, ogrodzeń czy jako przedpłocie.
Kiedy sadzić liliowce?
Sadzonki liliowców z doniczek/pojemników z rozwiniętym systemem korzeniowym można sadzić cały rok - od wiosny po jesień. Po posadzeniu np. w okresie letnim warto je obficie podlewać, aby korzenie jak najszybciej zaadaptowały się z ziemią. Kłącza warto sadzić wczesną jesienią, aby rozwinęły swój system korzeniowy przed zimą lub wczesną wiosną. Generalnie są to bardzo wytrzymałe byliny, które łatwo przyjmują się w miejscu nasadzenia.
Co ile i jak sadzić liliowce?
W zależności od koncepcji sadzonki liliowców sadzi się co ok. 50 cm lub 3-5 na 1 m2. Przy sadzeniu warto rozluźnić glebę, a do dołka dodać kompost lub bardzo małą dawkę nawozu uniwersalnego. Gdy bryła korzeniowa w doniczce jest mocno rozbudowana, można ją rozluźnić rękami lub innymi narzędziami, aby korzenie były swobodne i mogły lepiej związać się z miejscem nasadzenia. Ostatnim etapem jest obfite podlanie.
Kiedy przesadzać i odmłodzić liliowce?
Liliowce najlepiej odmładzać i przesadzać po kwitnieniu, czyli pod koniec sierpnia. Proces odmładzania kępy to podział głównej kępy, którą najlepiej wykopać w całości, otrzepać z ziemi i podzielić bez wahania szpadlem lub ręcznie na mniejsze części. Ciemne, nieatrakcyjne korzenie można usunąć i wyrzucić - zazwyczaj z nim już nic nie będzie. Nowe korzenie są jasne i w nich jest najwięcej życia. Po tym zabiegu należy przyciąć liście na wysokość ok 10-15 cm i wsadzić do ziemi. Obficie podlewać i czekać na kwitnienie w przyszłym roku.
Liliowce w pojemnikach, donicach i balkonach
Sadzonki liliowców z powodzeniem można sadzić w donicach czy dużych pojemnikach na tarasach lub balkonach. Praktycznie nie potrzebują dodatkowej ochrony - są w pełni mrozoodporne w polskich warunkach. Jednym warunkiem jest niedopuszczanie do przesuszenia, szczególnie na wiosnę i w trakcie kwitnienia.
Z czym sadzić liliowce?
Liliowce można z powodzeniem sadzić w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych, dlatego towarzystwo dla tych bylin jest bardzo szerokie. Dobre zestawienie z innymi bylinami to: tawułki, przywrotnik, przetacznik, irysy, bodziszki, jednak same w dużej masie są prawdopodobnie bardziej atrakcyjne. Można je sadzić również z trawami ozdobnymi jak miskanty chińskie, rozplenice japońskie, trzcinniki czy prosa, jednak wtedy warto wybierać odmiany niższe, które dorastają do maksymalnie do 150 cm - wyższe odmiany traw w czasie kwitnienie liliowców będą je zasłaniały.
Dlaczego liliowce nie kwitną?
W przypadku braku kwitnienia możliwe jest słabe stanowisko - mało słońca, słaba gleba, mało wody. W tym wypadku należy przynajmniej dwa z trzech warunków zrealizować.