Sprzedaż w sezonie 2023 została zakończona.


Ponowna sprzedaż rozpocznie się w marcu/kwietniu 2024 w zależności od pogody. 


Liliowce ogrodowe

 

Liliowce to byliny znane już od bardzo dawna rośliny, z których aktualnie można wyróżnić ponad 20 gatunków, a odmian możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Przede wszystkim są niezawodne, łatwe w uprawie, długowieczne i w zależności od odmiany kwitną od czerwca do połowy sierpnia. Ilość barw i kombinacji jakie potrafią przybrać można wymieniać w setkach, praktycznie od białych po czarne, jednak brak jest niebieskich odmian. Budzą się wczesną wiosną jako jedne z pierwszych bylin i tworzą gęste kępy (liście przypominają trawy ozdobne), z której wychodzą pędy, aby po paru tygodniach zakwitnąć. Kwiaty liliowców żyją praktycznie tylko jeden dzień, ale potrafią ich wytworzyć stosunkowo dużo. 

 

Liliowce

Liliowiec Stella d'Oro Liliowiec Stella d'Oro
Cena:

16,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Hudson Valley Liliowiec Hudson Valley
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Black Eyed Susan Liliowiec Black Eyed Susan
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Roses in Snow Liliowiec Roses in Snow
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Pixie Parasol Liliowiec Pixie Parasol
Cena:

16,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Crimson Pirate Liliowiec Crimson Pirate
Cena:

17,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Strawberry Candy Liliowiec Strawberry Candy
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Satin Silk Liliowiec Satin Silk
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Agnieszka Liliowiec Agnieszka
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Fabulous Prize Liliowiec Fabulous Prize
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Katarzyna Liliowiec Katarzyna
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Princeton Paprika Liliowiec Princeton Paprika
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Always Afternoon Liliowiec Always Afternoon
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Arctic Snow Liliowiec Arctic Snow
Cena:

22,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Mozaika Liliowiec Mozaika
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Summer Wine Liliowiec Summer Wine
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej

Jak uprawiać liliowce?

 

Liliowce są łatwymi w uprawie bylinami, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Przy braku słońca kwitną zazwyczaj słabo. Kępy liliowców są wieloletnie - mogą w rosnąć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności podziału. Lubią bardziej żyzne gleby, dlatego warto zasilać je kompostem lub nawozami mineralnymi (uniwersalnymi, wieloskładnikowymi) - najlepiej na początku wiosny i pod jej koniec. Na zimę część naziemna zamiera - najlepiej usunąć ją na wiosnę, gdyż stare liście same wychodzą z kępy.

 

Kwitnienie liliowców

 

 

Gdzie sadzić liliowce - wymagania

 

Liliowce są niewymagające jeśli chodzi o glebę - sadzonki mogą rosnąć na przeciętnych glebach, a nawet gliniastych lub piaszczystych (dobrze radzą sobie z suszą), jednak preferują bardziej żyzne stanowiska, gdyż wtedy kwitną najlepiej. Dodatkowo lubią wilgotne stanowiska, jednak gdy takowego brak, zadowolą się wyściółkowaną rabatą (kora, zrębki) i dodatkowym, sporadycznym podlewaniem. Sadzonki liliowców można sadzić w ogrodach naturalistycznych czy wiejskich, jednak w nowoczesnych ogrodach z trawami ozdobnymi również będą bardzo dobrze się prezentować. Najlepiej wyglądają w dużej, jednolitej masie na rabatach lub wzdłuż ścieżek, ogrodzeń czy jako przedpłocie. 

Wymagania liliowców

 

Kiedy sadzić liliowce?

 

Sadzonki liliowców z doniczek/pojemników z rozwiniętym systemem korzeniowym można sadzić cały rok - od wiosny po jesień. Po posadzeniu np. w okresie letnim warto je obficie podlewać, aby korzenie jak najszybciej zaadaptowały się z ziemią. Kłącza warto sadzić wczesną jesienią, aby rozwinęły swój system korzeniowy przed zimą lub wczesną wiosną. Generalnie są to bardzo wytrzymałe byliny, które łatwo przyjmują się w miejscu nasadzenia.

 

Co ile i jak sadzić liliowce?

W zależności od koncepcji sadzonki liliowców sadzi się co ok. 50 cm lub 3-5 na 1 m2. Przy sadzeniu warto rozluźnić glebę, a do dołka dodać kompost lub bardzo małą dawkę nawozu uniwersalnego. Gdy bryła korzeniowa w doniczce jest mocno rozbudowana, można ją rozluźnić rękami lub innymi narzędziami, aby korzenie były swobodne i mogły lepiej związać się z miejscem nasadzenia. Ostatnim etapem jest obfite podlanie. 


Kiedy kwitną liliowce?

 

Kiedy przesadzać i odmłodzić liliowce?

 

Liliowce najlepiej odmładzać i przesadzać po kwitnieniu, czyli pod koniec sierpnia. Proces odmładzania kępy to podział głównej kępy, którą najlepiej wykopać w całości, otrzepać z ziemi i podzielić bez wahania szpadlem lub ręcznie na mniejsze części. Ciemne, nieatrakcyjne korzenie można usunąć i wyrzucić - zazwyczaj z nim już nic nie będzie. Nowe korzenie są jasne i w nich jest najwięcej życia.  Po tym zabiegu należy przyciąć liście na wysokość ok 10-15 cm i wsadzić do ziemi. Obficie podlewać i czekać na kwitnienie w przyszłym roku. 

 

Liliowce w pojemnikach, donicach i balkonach 

 

Sadzonki liliowców z powodzeniem można sadzić w donicach czy dużych pojemnikach na tarasach lub balkonach. Praktycznie nie potrzebują dodatkowej ochrony - są w pełni mrozoodporne w polskich warunkach. Jednym warunkiem jest niedopuszczanie do przesuszenia, szczególnie na wiosnę i w trakcie kwitnienia. 

 

Z czym sadzić liliowce?

 

Liliowce można z powodzeniem sadzić w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych, dlatego towarzystwo dla tych bylin jest bardzo szerokie. Dobre zestawienie z innymi bylinami to: tawułki, przywrotnik, przetacznik, irysy, bodziszki, jednak same w dużej masie są prawdopodobnie bardziej atrakcyjne. Można je sadzić również z trawami ozdobnymi jak miskanty chińskie, rozplenice japońskie, trzcinniki czy prosa, jednak wtedy warto wybierać odmiany niższe, które dorastają do maksymalnie do 150 cm - wyższe odmiany traw w czasie kwitnienie liliowców będą je zasłaniały. 

 

Z czym sadzić liliowce?

Dlaczego liliowce nie kwitną?

 

W przypadku braku kwitnienia możliwe jest słabe stanowisko - mało słońca, słaba gleba, mało wody. W tym wypadku należy przynajmniej dwa z trzech warunków zrealizować. 

 

Sadzonki liliowców

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl