UWAGA!

 

 Obecny czas realizacji zamówień 

 to ok. 5 dni roboczych.

 Obecnie składane zamówienia

będą realizowane przed długim weekendem. 

 

 

Liliowce ogrodowe

 

Liliowce to byliny znane już od bardzo dawna rośliny, z których aktualnie można wyróżnić ponad 20 gatunków, a odmian możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Przede wszystkim są niezawodne, łatwe w uprawie, długowieczne i w zależności od odmiany kwitną od czerwca do połowy sierpnia. Ilość barw i kombinacji jakie potrafią przybrać można wymieniać w setkach, praktycznie od białych po czarne, jednak brak jest niebieskich odmian. Budzą się wczesną wiosną jako jedne z pierwszych bylin i tworzą gęste kępy (liście przypominają trawy ozdobne), z której wychodzą pędy, aby po paru tygodniach zakwitnąć. Kwiaty liliowców żyją praktycznie tylko jeden dzień, ale potrafią ich wytworzyć stosunkowo dużo. 

 

Liliowce

Liliowiec Black Eyed Susan Liliowiec Black Eyed Susan
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Roses in Snow Liliowiec Roses in Snow
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Katarzyna Liliowiec Katarzyna
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Pixie Parasol Liliowiec Pixie Parasol
Cena:

16,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Crimson Pirate Liliowiec Crimson Pirate
Cena:

17,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Strawberry Candy Liliowiec Strawberry Candy
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Satin Silk Liliowiec Satin Silk
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Agnieszka Liliowiec Agnieszka
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Fabulous Prize Liliowiec Fabulous Prize
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Princeton Paprika Liliowiec Princeton Paprika
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Always Afternoon Liliowiec Always Afternoon
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Mozaika Liliowiec Mozaika
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
Liliowiec Summer Wine Liliowiec Summer Wine
Cena:

21,99 zł

zobacz więcej
  • nowość

Jak uprawiać liliowce?

 

Liliowce są łatwymi w uprawie bylinami, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Przy braku słońca kwitną zazwyczaj słabo. Kępy liliowców są wieloletnie - mogą w rosnąć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności podziału. Lubią bardziej żyzne gleby, dlatego warto zasilać je kompostem lub nawozami mineralnymi (uniwersalnymi, wieloskładnikowymi) - najlepiej na początku wiosny i pod jej koniec. Na zimę część naziemna zamiera - najlepiej usunąć ją na wiosnę, gdyż stare liście same wychodzą z kępy.

 

Kwitnienie liliowców

 

 

Gdzie sadzić liliowce - wymagania

 

Liliowce są niewymagające jeśli chodzi o glebę - sadzonki mogą rosnąć na przeciętnych glebach, a nawet gliniastych lub piaszczystych (dobrze radzą sobie z suszą), jednak preferują bardziej żyzne stanowiska, gdyż wtedy kwitną najlepiej. Dodatkowo lubią wilgotne stanowiska, jednak gdy takowego brak, zadowolą się wyściółkowaną rabatą (kora, zrębki) i dodatkowym, sporadycznym podlewaniem. Sadzonki liliowców można sadzić w ogrodach naturalistycznych czy wiejskich, jednak w nowoczesnych ogrodach z trawami ozdobnymi również będą bardzo dobrze się prezentować. Najlepiej wyglądają w dużej, jednolitej masie na rabatach lub wzdłuż ścieżek, ogrodzeń czy jako przedpłocie. 

Wymagania liliowców

 

Kiedy sadzić liliowce?

 

Sadzonki liliowców z doniczek/pojemników z rozwiniętym systemem korzeniowym można sadzić cały rok - od wiosny po jesień. Po posadzeniu np. w okresie letnim warto je obficie podlewać, aby korzenie jak najszybciej zaadaptowały się z ziemią. Kłącza warto sadzić wczesną jesienią, aby rozwinęły swój system korzeniowy przed zimą lub wczesną wiosną. Generalnie są to bardzo wytrzymałe byliny, które łatwo przyjmują się w miejscu nasadzenia.

 

Co ile i jak sadzić liliowce?

W zależności od koncepcji sadzonki liliowców sadzi się co ok. 50 cm lub 3-5 na 1 m2. Przy sadzeniu warto rozluźnić glebę, a do dołka dodać kompost lub bardzo małą dawkę nawozu uniwersalnego. Gdy bryła korzeniowa w doniczce jest mocno rozbudowana, można ją rozluźnić rękami lub innymi narzędziami, aby korzenie były swobodne i mogły lepiej związać się z miejscem nasadzenia. Ostatnim etapem jest obfite podlanie. 


Kiedy kwitną liliowce?

 

Kiedy przesadzać i odmłodzić liliowce?

 

Liliowce najlepiej odmładzać i przesadzać po kwitnieniu, czyli pod koniec sierpnia. Proces odmładzania kępy to podział głównej kępy, którą najlepiej wykopać w całości, otrzepać z ziemi i podzielić bez wahania szpadlem lub ręcznie na mniejsze części. Ciemne, nieatrakcyjne korzenie można usunąć i wyrzucić - zazwyczaj z nim już nic nie będzie. Nowe korzenie są jasne i w nich jest najwięcej życia.  Po tym zabiegu należy przyciąć liście na wysokość ok 10-15 cm i wsadzić do ziemi. Obficie podlewać i czekać na kwitnienie w przyszłym roku. 

 

Liliowce w pojemnikach, donicach i balkonach 

 

Sadzonki liliowców z powodzeniem można sadzić w donicach czy dużych pojemnikach na tarasach lub balkonach. Praktycznie nie potrzebują dodatkowej ochrony - są w pełni mrozoodporne w polskich warunkach. Jednym warunkiem jest niedopuszczanie do przesuszenia, szczególnie na wiosnę i w trakcie kwitnienia. 

 

Z czym sadzić liliowce?

 

Liliowce można z powodzeniem sadzić w miejscach słonecznych jak i lekko zacienionych, dlatego towarzystwo dla tych bylin jest bardzo szerokie. Dobre zestawienie z innymi bylinami to: tawułki, przywrotnik, przetacznik, irysy, bodziszki, jednak same w dużej masie są prawdopodobnie bardziej atrakcyjne. Można je sadzić również z trawami ozdobnymi jak miskanty chińskie, rozplenice japońskie, trzcinniki czy prosa, jednak wtedy warto wybierać odmiany niższe, które dorastają do maksymalnie do 150 cm - wyższe odmiany traw w czasie kwitnienie liliowców będą je zasłaniały. 

 

Z czym sadzić liliowce?

Dlaczego liliowce nie kwitną?

 

W przypadku braku kwitnienia możliwe jest słabe stanowisko - mało słońca, słaba gleba, mało wody. W tym wypadku należy przynajmniej dwa z trzech warunków zrealizować. 

 

Sadzonki liliowców

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium