UWAGA!
Bardzo dziękujemy za sezon 2024!
Sprzedaż została zakończona -
zapraszamy ponownie na wiosnę :)
Obecnie kontakt możliwy jest
przez e-mail lub social media.
Kocimiętka sadzonki
Kocimiętka to roślina wieloletnia (bylina) o kępiastym pokroju, która znana jest od lat jednak dalej zachwyca w ogrodach. Dzięki swoim fioletowym kwiatom przypomina lawendę, jednak jest dużo łatwiejsza w uprawie i jest w pełni mrozoodporna. Uważana za roślinę, która przyciąga koty dlatego niektórzy ją omijają uważając, że okoliczne koty będą na niej wylegiwać się - nic bardziej mylnego! Stosunkowo mały procent kotów reaguje nadmiernie na kocimiętkę, którą uprawią się w ogrodzie, czyli gatunek fassena czy mussina. Jednak oprócz wspomnianych kotów - kocimiętka przyciąga ogromną ilość innych gości - motyli i wielu różnych zapylaczy jak pszczoły - jest bardzo miododajna.
Kocimiętka to mało wymagająca bylina, która może rosnąć praktycznie wszędzie, oprócz miejsc zacienionych. Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni słonecznych z glebą przepuszczalną, która nie musi być nadmiernie żyzna - jednak po względem podłoża naprawdę nie trzeba się zbytnio przejmować, gdyż kocimiętka jest bardzo tolerancyjna. Bardzo dobrze znosi okresowe susze i ładnie “zadarnia” miejsce nasadzenia. Jest kępowa i ma szybkie przyrosty dlatego bardzo dobrze zagłusza niechciane chwasty na rabatach. W zależności od odmiany ma od 35 do nawet 60 cm wysokości. Im wyższa tym bardziej rozłożysta. Jest w pełni mrozoodporna i kwitnie naprawdę długo - w zależności od odmiany może to trwać od maja do października jednak należy ją przycinać po kwitnieniu lub gdy kępa jest mniej atrakcyjna. Bardzo wcześnie startuje z wegetacją - nowe odrosty mogą pojawić się nawet zimą, a w kwietniu zazwyczaj jest już zieloną półkulą na rabacie czekając, aby zakwitnąć.
Główne cechy kocimiętki to: małe wymagania, suchoodporność, tolerancja na rodzaj gleby, wczesny start na wiosnę, długie kwitnienie, brak chorób.
Kocimiętka faassena i mussina
Kocimiętka faassena i mussina to typowo ogrodowe odmiany kocimiętki. Gatunek faassena posiada kilkanaście odmian jak na przykład ‘Walker’s Low’, ‘Junior Walker’, ‘Kit Kat’ czy ‘Purrssian Blue’. Kocimiętka mussina to gatunek bezodmianowy, niski, zadarniający i mogący się rozsiać w przeciwieństwie do kocimiętek faassena.
Kocimiętka wymagania, uprawa, nawożenie
Uprawa kocimiętki jest łatwa ze względu na jej małe wymagania i dużą tolerancję dla warunków, w których rośnie. Może rosnąć na glebach piaszczystych jak i gliniastych, jednak woli jeśli są to gleby przede wszystkim przepuszczalne. Kocimiętka preferuje stanowiska w pełni słoneczne, ale w półcieniu również dobrze rośnie. Pod względem pH ziemi może rosnąć na glebach zasadowych jak i dość kwaśnych, jednak w przypadku tych drugich należy uważać - za duża kwasowość może negatywnie wpłynąć na jej rozwój. Kocimiętki zasadniczo nie potrzebują dodatkowego nawożenia jednak zależy to od miejsca nasadzenia. Mała dawka nawozu na wiosnę raczej jej pomoże niż zaszkodzi. Kocimiętka najlepiej rośnie na rabatach południowych, jednak na wschodnich lub zachodnich również sobie poradzi.
Kwitnienie kocimiętki
Kocimiętki kwitną bardzo długo - od maja do nawet października ogromną ilością fioletowo-niebieskich kwiatów, jednak należy je regularnie przycinać po kwitnieniu (nawet na wysokość 10 cm). Roślina w tym czasie się zagęści i ponownie zakwitnie w niedługim czasie. Dzięki przycinaniu kocimiętki można również regulować jej kwitnienie na rabatach np. poprzez przycinanie co drugiej kępy na początku kwitnienia - wtedy gdy pierwsze sadzonki zaczną przekwitać, zaraz zaczną kwitnąć te drugie. W ten sposób można sprawdzić, że fioletowa masa kwiatów będzie z nami naprawdę praktycznie cały sezon.
Kiedy sadzić sadzonki kocimiętki?
Sadzonki kocimiętki bez problemu można sadzić praktycznie cały rok jeśli ma rozbudowany system korzeniowy. Jest suszoodporna i w pełni mrozoodporna dlatego czas, w którym zostanie posadzona nie ma dla niej większego znaczenia. W pierwszych dwóch tygodniach od posadzenia sadzonek kocimiętki, w lato lub upalne tygodnie warto ją dodatkowo podlać - odwdzięczy lepszych wzrostem.
Jak i gdzie sadzić kocimiętkę?
Sadzonki kocimiętki można sadzić w odstępach ok. 35-50 cm lub rzadziej w zależności od odmiany lub koncepcji ogrodowej. Przy sadzeniu warto rozluźnić ziemię i dodać kompostu każdego rodzaju - zapewni to związki mineralne, które będą dłużej się rozkładały. W przypadku kwaśnych gleb warto dodać dolomit, popiół lub mączkę bazaltową.
Kocimiętkę dobrze sprawdzi się na obwódkach rabat, w środku lub w dużych jednolitych łanach. Dobrym towarzystwem dla nich jest rozchodnik, czyściec wełnisty, przywrotnik, gaura, róże, niskie trawy ozdobne jak rozplenice japońskie czy sesleria jesienna.