UWAGA!
Bardzo dziękujemy za sezon 2024!
Sprzedaż została zakończona -
zapraszamy ponownie na wiosnę :)
Obecnie kontakt możliwy jest
przez e-mail lub social media.
Irysy bródkowe i syberyjskie - sadzonki
Irysy to znane byliny, których odmian jest blisko 200, a dzięki małym wymaganiom często wykorzystane są w ogrodach prywatnych jak i nasadzeniach miejskich. Standardowo kwitną od maja do czerwca w zależności od odmiany. Dwoma najpopularniejszymi gatunkami irysów jest irys bródkowy i syberyjski. Ich kwiaty są podobne, jednak bródkowe są większe. W przypadku liści to irysy syberyjskie mają więcej walorów - mogą dorastać do ponad 50 cm, są cienkie i przypominają trawy ozdobne, dzięki czemu zdobią ogród od wiosny po jesień.
Irysy sadzonki
Gatunkiem, który sprawdzi się przy oczkach wodnych lub miejscach gdzie okresowo stoi woda są irysy syberyjskie. Naturalnie rosną w Europie Wschodniej i Rosji na terenach wilgotnych łąk czy bagien, dlatego najlepszym dla nich stanowiskiem są wilgotne, żyzne gleby o lekko kwaśnym odczynie, jednak na przeciętnych, próchnicznych glebach również bardzo dobrze sobie radzą.
Jak sadzić irysy?
W zależności od gatunku irysy mają różne wymagania:
- irysy bródkowe lubią stanowiska lekkie, przepuszczalne, suche, gdzie nie stoi woda
- irysy syberyjskie preferują stanowiska bardziej żyzne, wilgotne lub nawet mokre,
W obu przypadkach najlepiej, gdy rosną na stanowiskach w pełni słonecznych - dzięki temu dużo lepiej kwitną.
Kiedy sadzić irysy?
Kłącza irysów najlepiej sadzić na wiosnę, jednak jeśli posiadamy sadzonki irysów, które są w doniczkach termin sadzenia nie ma zasadniczo znaczenia ze względu na rozwinięty system korzeniowy, który pozwala na szybsza adaptację w miejscu nasadzenia. Tak jak inne rośliny z doniczek - można sadzić od wiosny po późną jesień - dopóki można wbić szpadel w ziemię.
Gdzie sadzić irysy?
Irysy syberyjskie najlepiej sadzić w miejsach o większej wilgtoności, m.in. przy oczkach wodnych i stawach, ujściach rynien lub miejscach gdzie okresowo stoi woda. W przypadku irysów bródkowych najlepsze stanowisko to rabata południowa z glebą przepuszczalną. Bardzo dobrze radzi sobie z suszą.
Dlaczego irysy nie kwitną?
U irysów bródkowych brak kwitnienia może być spowodowany m.in. przez nieodpowiednie stanowisko, złe posadzenie czy wiek rośliny. Preferowane są gleby przepuszczalne, lekkie, a samo stanowisko najlepiej jak jest w pełni słoneczne, jednak w półcieniu również potrafią dobrze rosnąć. Dodatkowo sadzonki irsyów powinny być posadzone płyto, aby kłącze było widoczne i najlepiej skierowane w kierunku południowym, dzięki czemu będzie się nagrzewać i lepiej kwitnąć. Tak jak inne byliny po latach uprawy w jednym miejscu irysy mogą się “zestarzeć” i warto je odmłodzić przez podział sadzonek i odrzuceniu starych kłączy.
W przypadku irysów syberyjskich może to być głównie wiek kępy (można podzielić na mniejsze sadzonki) lub niedostateczna ilość wody lub słońca - w cieniu zazwyczaj nie kwitną.
Co zrobić po przekwitnięciu?
Po przekwitnięciu kwiaty i pędy kwiatostanowe można usunąć poprzez niskie przycięcie. Liście, które w przypadku irysów syberyjskich są dekoracyjne, należy zostawić - dzięki nim roślina prawidłowo się rozwija do końca sezonu.
Zimowanie irysów
Irysy w polskich klimacie są w pełni mrozoodporne i nie potrzebują żadnej dodatkowej ochrony. Z powodzeniem mogą rosnąć również w donicach ze względu na to, że ich strefa przemarzania to ponad -35 st, dlatego sadzonki irysów nie potrzebują okrycia.